top of page

Vésztartalék megteremtése

  • Szerző képe: Mindenem a Családom
    Mindenem a Családom
  • márc. 18.
  • 3 perc olvasás

Frissítve: ápr. 10.

Akár egyedül élünk (még), akár családban, a pénzügyi biztonság egyik legfontosabb eleme a vésztartalék, amely segít megoldani a váratlan helyzeteket. Ilyen eset előfordulhat bárkivel pl. a családfenntartó munkanélkülisége vagy betegsége esetén, illetve egy nem tervezett nagyobb kiadás kapcsán is. De hogyan teremtsük meg a vésztartalékot? Ebben a cikkben lépésről lépésre végig vesszük mit is tehetünk.


Egy nő és férfi aggódva nézi a számlákat a konyhában, sárga háttérrel. Az asztalon papírok és számológép.

 

1. Miért van szükség vésztartalékra?

 

– Munkanélküliség esetén: időre, akár több hónapra is szükség lehet új munkahelyet keresni. Ezalatt a pár hónap is szükséges biztosítani a „kötelező” kiadásokat anélkül, hogy anyagi gondokba ütköznénk.


– Egészségügyi kiadások: egy váratlan egészségügyi probléma, még egészségbiztosítás mellett is, a havi bevétel azonnali csökkenésével járhat. Egy műtét vagy hosszabb gyógykezelés pedig extra költségekkel is megterheli a családi kasszát.


– Elromló háztartási gépek: ha hirtelen új mosógépet vagy más nagyobb háztartási eszközt kell vásárolnunk, nem kell kölcsönhöz nyúlni.


– Gépkocsi fenntartása: az éves kötelező biztosítás összege és az áprilisban fizetendő adó belekalkulálható állandó kiadásainkba, de az autó meghibásodása sokszázezer forint váratlan kiadásként jelentkezhet.


– Vártható és váratlan családi események nagyobb kiadásai: az idő sokszor olyan gyorsan telik, hogy szinte váratlanul éri a családi költségvetést, hogy be kell fizetni a gyerekek osztálykirándulásait, nyári táborait, elérkezik a szalagavató, ballagás stb. Ezek mind-mind jelentősen megnövelik kiadásainkat. Ráadásul bármikor adódhat olyan helyzet is, ami extra kiadásokkal jár, pl. egy sürgős utazás, családi támogatás stb. 

 

2. Mekkora összeget érdemes félretenni?

 

A szakértők azt javasolják, hogy legalább 3-6 havi megélhetési költséget érdemes vésztartalékolni. Minimum ekkora összegnek minden családnak a rendelkezésére kellene állnia. És ez csak a vésztartalék. Különösen fontos, hogy ha költöttünk belőle, akkor mielőbb pótoljuk vissza!

A szakértői javaslat azt jelenti, hogy ha a család havi kiadásai 500 000 Ft körül vannak, akkor az ideális vésztartalék 1,5–3 millió Ft között mozogjon. 

 

3. Hogyan kezdjünk hozzá a vésztartalék megteremtéséhez?

 

– Vegyük sorra állandó „kötelező” kiadásainkat: készítsünk egy listát, hogy mire kell költenünk havonta.


– Nézzük át a listát, és alaposan gondoljuk végig, hogy hol lehet csökkenteni a kiadásainkat.


– Számoljuk ki, hogy reálisan mennyit tudunk havonta félretenni: kezdjük kisebb összeggel, pl. 100 000 Ft összegyűjtésével.


– Tervezzünk meg egy rendszeres megtakarítási szokás: pl. minden hónapban a fizetésünk 10%-át, pár hónap elteltével már a 20%-át tegyük félre. Mindig. Legyen ez az első „kötelező” kiadásunk, tegyünk a kiadási listánk első sorába.


– Szezonális, nem állandó kiadásainkra pl. téli cipő vásárlás, nyaralás, születésnapok stb. gyűjtünk külön. Idővel meg kell teremtenünk a lehetőségét annak, hogy ezeket a kiadásokat már ne a vésztartalékból fedezzük. A vésztartalékból csak komoly anyagi nehézség esetén költsünk.


– Automatizáljuk a rendszeres megtakarítást: állítsunk be egy állandó átutalást, egy külön számlára. De válaszuk meg jól, hogy hova tesszük a pénzt, kérjünk segítséget szakértőtől: megtakarítási számla, pénzpiaci alapok vagy rövid távú lekötés is jó megoldás lehet. 

 

4. Miért fontos a vésztartalék hosszú távú anyagi biztonságunk és céljaink megvalósításához?

 

– Nyugdíjmegtakarítás védelme: ha nincs vésztartalékunk, egy váratlan kiadás miatt a nyugdíjmegtakarításhoz kellhet nyúlni.


– Gyermekek támogatása: ha a gyermekek taníttatására félretett pénzt kell felhasználni, az hátrányosan érintheti őket később.


– Elkerülhető a hitelfelvétel: egy sürgős kiadás miatt hitelfelvételre kényszerülhetünk, ami hosszú távon akadályozza céljaink elérését.


– Pszichológiai biztonság: ha van vésztartalékunk, nyugodtabban élhetjük mindennapjainkat, és bátrabban tervezhetjük a hosszú távú céljainkat is.


Ember kéz mutat egyensúlyozó fatáblára, amin pénzérmék vannak. Fehér háttér, komoly hangulat.

5. Hogyan tartsuk fenn a vésztartalékot?

 

– Határozzuk meg életszínvonalunk mértékét: bevételeink és az elkészített kiadási listában szereplő összegek nagysága nagyjából meghatározzák, hogy mekkora összeget van lehetőségünk elkölteni egy-egy konkrét vásárlásnál. Pl. milyen autót választunk ki, milyen értékű telefont, mosógépet, ruhaneműt stb. veszünk meg. Ne feledkezzünk meg a fenntartási költségekről sem, már vásárlás előtt számolnunk kell pl. a kiválasztandó autó üzemanyagfogyasztásával, szervizköltségével, biztosításával; lakásunk rezsiköltségével; háztartási gépeink energiafelhasználásával stb. Igyekezzünk ne túl terhelni magunkat anyagilag.


– Ne nyúljunk hozzá a vésztartalékhoz feleslegesen: a mindennapok anyagi problémamegoldásában ne is gondoljunk erre az összegre, csak valódi vészhelyzet esetén használjuk fel, lehetőleg akkor se az egészet.


– Évente legalább egyszer ellenőrizzük pénzügyeinket! Kiadásaink és bevételeink is változhatnak! Amint lehet, növeljük a tartalékot.


– Ne keverjük a vésztartalékot más megtakarításokkal! A nyugdíjcélú vagy lakáscélú megtakarítás legyen mindig külön.


A vésztartalék nem luxus, hanem egy pénzügyi biztonsági háló, amely nyugalmat ad a mindennapokban, és segíti hosszú távú céljainkat. Ha tudatosan építjük fel és rendszeresen, lehetőségeink szerint módosítjuk, akkor megteremtjük családunk anyagi biztonságát, ami hosszú távon is fenntartható lesz.

 

Egy család ül a kanapé előtt, fehér kartont tartanak tetőként fejük felett, boldogan mosolyognak. Előtérben fekvő kutya a szőnyegen.

Mit tegyek most?


Nézd meg, hogy jelenleg mekkora tartalékod van!

Számolj és kezdj el félretenni, akár egy kis összeget, már ma!

 

Ha segítségre van szükséged, esetleg bizonytalan vagy, regisztrálj pénzügyi konzultációra! Segítünk!

bottom of page