top of page

Mikor kell rendőrt hívni a balesethez?

  • Szerző képe: Mindenem a Családom
    Mindenem a Családom
  • ápr. 13.
  • 2 perc olvasás

Kisebb balesetekhez nem kötelező rendőrt hívni. Még az sem kötelező, hogy a szabványos baleseti bejelentőt kitöltsük. Az idevonatkozó törvény (7/A §), csak azt írja elő, hogy a balesetben részvevő gépjárművek vezetőinek hitelt érdemlően meg kell adniuk egymás számára a személyazonosságukat. Joguk van egymástól elkérni, illetve megkapni az azonosításra alkalmas igazolványt (személyi igazolvány, jogosítvány, útlevél), nem kell azt bemondásra elfogadni. Ha a balesetben személyi sérülés is történt, rendőrt kell hívni mindenképpen.


Rendőrautó villogó piros és kék fénnyel, nappali utcai háttérben. Figyelemfelkeltő és sürgősségi hangulat.

Milyen adatokat kell megadni egymásnak:


– az autót vezető nevét és lakcímét, 

– az autó tulajdonosának/üzembentartójának nevét és lakcímét,

– a balesetben résztvevő jármű rendszámát,

– az autók kötelező felelősségbiztosítójának nevét.


A helyszínelő rendőrnek nem dolga, hogy a helyszínen eldöntse, hogy ki a felelős, hanem az a feladata, hogy rögzítse a tényeket fotókkal, helyszínrajzokkal, tanúvallomásokkal. Ezeket a körülményeket és információkat hitelesen feljegyzi a rendőrség, mielőtt a roncsokat elmozdítanák.


A rendőrségnek később, a kárrendezés során és utána sem lesz dolga eldönteni, hogy kinek a hibájából történt a baleset. Ezt a helyszínelést követi majd a szabálytalanság mértékétől függő szabálysértési eljárás vagy bűnügyi eljárás. Pl. attól függően, hogy gyorshajtás, ittas vezetés vagy más szabálytalanság történt-e.


A helyszínelés során minden esetben készül jegyzőkönyv, erre a kárrendezés során is szükség van. Ennek alapján állapítják meg a biztosítók a felelősséget, akár egyik, akár másik, vagy akár kármegosztás esetén mindkét fél felelősségét, illetve a felelősség arányát. A felelősségi arány megállapításánál fontos lehet minden fotó, a tanúk meghallgatása, és különösképpen a rendőrségi jegyzőkönyv. A rendőrségi jegyzőkönyv hiteles információ a biztosítók számára, ami abban le van írva, azt már nem ellenőriztetik külön szakértőkkel.



Ha személyi sérülés is történik a baleset során, akkor mindenképpen rendőrt kell hívni, akkor is ha csak enyhe sérülést történt. Nem szabad elhagyni a helyszínt, sem a sérültnek, sem a baleset más szereplőjének. Mindenképpen meg kell várni a rendőrségi jegyzőkönyvet, és csak ezután szabad az autókat is megmozdítani. Elsőnek a sérülteket kell ellátni, és ha szükséges mentőt is kell hívni. Amikor gyermek is érintett a balesetben, a legkisebb koccanásoktól eltekintve mindig hívjunk mentőt. Ha személyi sérüléses baleset történik, soha ne hagyjuk el a helyszínt – akkor se ha a sérült elhagyja –, amíg a rendőrségi jegyzőkönyv el nem készül, mert könnyen cserbenhagyássá minősíthetik, és a legkisebb koccanás is bűncselekménnyé válhat.

 

Ha segítségre van szükséged, töltsd ki konzultációs lapunkat, és hamarosan keresni fog szakértőnk!

bottom of page