top of page

Mi az „alulbiztosítás” és mi az arányos térítés?

  • Szerző képe: Mindenem a Családom
    Mindenem a Családom
  • márc. 11.
  • 2 perc olvasás

Frissítve: ápr. 10.

Érdemes, sőt szükséges évente átnézi a lakásbiztosítási szerződéseket, mert ha évek óta csak a díjakat fizetjük, az önmagában nem biztos, hogy elegendő. Észrevétlenül „alulbiztosítottá” válhat ingatlanunk és ingóságaink is. De mit is jelent az alulbiztosítottság és az arányos térítés?


sok a kérdés lakásbiztosítás esertén

Az alulbiztosítottság azt jelenti, hogy ingatlanunk és ingóságaink valódi értéke magasabb, mint amekkora összegre biztosítottuk annak idején, amikor a szerződést megkötöttük. Az alulbiztosítottság azért jön létre, mert az elmúlt években hatalmasat emelkedtek az ingatlanárak. Viszont a biztosítási összeg és a biztosítási díj is csak az infláció mértékével emelkedett az évek során. Igaz, az ingatlan biztosítási értéke nem az ingatlan piaci értéke amennyiért el tudnánk adni, hanem csak az újjáépítés bekerülési költsége – hiszen a telek nem semmisül meg pl. egy tűzeset során –, de az építőanyag árak, az építőipari munkadíjak stb. szintén magasan az infláció felett emelkedtek néhány év alatt. Így tehát, ha házunk, lakásunk évekkel ezelőtt pl. 20 millió forintból újjáépíthető is volt, ma már nem fedezné az újjáépítés költségét ez az összeg egy teljes megsemmisülés esetén.


A másik probléma alulbiztosítottság esetén, hogy a biztosító káresemény esetén, úgynevezett arányosítással fogja kifizetni a kárunkat. Ez azt jelenti, hogy ha pl. a biztosítási összeg (az újjáépítés költsége) 20 millió forint, de a káresemény idején már 40 millió forintból lehetne csak újjáépíteni otthonunkat, akkor csak a 20 millió forint felét fogja kifizetni részünkre a biztosító. Azért csak a felét fizeti ki, mert a biztosítási összeg csak a fele a valós értéknek. Ezt a biztosítók nem gonoszságból teszik, hanem mert törvény írja elő számunkra. Ezért nagyon fontos, hogy mindig a valós értékén biztosítsuk vagyontárgyainkat, akkor is, ha emiatt magasabb összeg lesz a fizetendő biztosítási díj.

Az ingóságok esetében ugyanez igaz, a tárgyak valós beszerzési ára legyen a biztosítási összeg, hogy kár esetén pótolni tudjuk azokat.



A márciusi lakás kampány során mindenkinek lehetősége van hozzáértőkkel átbeszélni lakásbiztosítását, reálisan meghatározni a biztosítási összegeket és új lakásbiztosítást kötni. Ráadásul az évek során újabb és újabb, korszerűbb biztosítási csomagok jelentek meg, melyek igazodnak változó életkörülményeinkhez. A kiegészítő biztosításokkal pedig nem csak biztonságban érezhetjük otthonainkat és vagyontárgyainkat, de számtalan kényelmi szolgáltatás is tartozik egy-egy lakásbiztosításhoz, melyek viszonylag alacsony összegért elérhetők.

A korszerűbb, szélesebb körű káreseményekre szóló biztosítás nem jár feltétlenül magasabb díjjal.


Töltse ki konzultációs lapunkat, és hamarosan keresni fogja szakértőnk!

bottom of page