Kötelező Gépjármű-FelelősségBiztosítás (KGFB)
- Mindenem a Családom
- ápr. 1.
- 3 perc olvasás
Frissítve: ápr. 13.
KGFB a rövid neve, itt fent a címben nagybetűkkel van jelölve, így talán könnyebb megjegyezni a betűhalmazt. Olyan biztosítás, amelyet minden Magyarországi telephelyű, forgalomba helyezett gépjárműre kötelező megkötni és folyamatos díjfizetéssel hatályban is kell tartani. Legfőbb célja, hogy a balesetben vétlen fél megfelelő kártérítésben részesüljön akkor is, ha a károkozó közvetlenül nem tudná kifizetni a kárt. Amennyiben a gépjármű üzembentartójának nincsen KGFB-je, a lakóhelye szenti járási hivatal kivonja a forgalomból a gépjárművet. Lássuk a legfontosabb szabályokat, melyeket törvények írnak elő, és egységesen minden biztosítónál megkötött KGFB-re vonatkoznak.

A szerződéskötés fontosabb szabályai
A biztosítási időszak már évek óta nem kötődik naptári évhez, hanem főszabály szerint a szerződésben meghatározott kockázatviselés kezdetétől (pl. az autó vásárlásnak napja) számított egy évre szól, azzal a díjjal, amely a biztosítási időszak kezdő napján érvényben van az adott biztosítónál. Tehát a díj a következő évfordulóig nem változhat, függetlenül attól, hogy időközben esetleg újabb tarifá(ka)t hirdet meg a biztosítónk.
– Az üzembentartónak, ennek hiányában a jármű tulajdonosának kell megkötnie. Mivel ez egy kötelező biztosítás, a biztosítónak ún. ajánlat elfogadási kötelezettsége van, ami azt jelenti, hogy nem utasíthatja el biztosításkötési szándékunkat. A befogadási kötelezettség alól azonban van kivétel: ha a korábbi KGFB a biztosítási időszak végén felmondással vagy díjnemfizetéssel szűnt meg. De ilyen esetben is csak a következő biztosítási időszakra (1 évre) tagadható meg biztosításkötési szándékunk. A biztosító a beérkezéstől számított 15 napon belül utasíthatja el az ajánlatot, vagy tehet javaslatot annak módosítására. Ha a biztosító 15 napon belül nem utasítja el vagy nem válaszol, akkor életbe lép a biztosítási ajánlatban lévő feltételekkel.
– Csak az érvényben lévő biztosításunk évfordulóján van lehetőségünk biztosítót váltani, de ha időben nem mondjuk fel (30 nap), automatikusan érvényben marad az új tarifával, az eredeti biztosítónál. Évforduló előtt értesítést kapunk biztosítónktól a következő évre szóló tarifáról, ennek ismeretében van lehetőségünk esetleg biztosítót váltani. Váltási szándék esetén azonban nézzük át a kötvényeket, hogy milyen ún. együttkötési kedvezményeket kaptunk korábban, pl. a Casco-val, lakás- vagy életbiztosítással kapcsolatban, mert ezeket a kedvezményeket elveszíthetjük.
– Ha a gépjármű tulajdonosa, üzembentartója (szerződő) valótlan adatokat közölt (pl. kedvezményre jogosító nem valóst tényt adott meg), akkor a biztosítónak 60 napig joga van módosítani a szerződés díját, visszamenőleg a kockázatviselési időszak kezdő napjával érvényes tarifa szerint.

– Bonus/malus rendszer: friss autótulajdonosként vagy friss üzembentartóként, mint szerződő a bonus/malus rendszerben A00-ról indulunk. Ha egy év alatt nem okozunk kárt a biztosított autóval, egy szintet lépünk feljebb, és Bonus1 (B1) lesz a besorolásunk. A legmagasabb szintet, a Bonus10-et (B10) leghamarabb 10 év balesetmentes vezetés után érhetjük el. A Malus rendszerben viszont gyorsabb a lefele haladás személygépjárművek esetén. Itt az egy év alatt, egyetlen káreset után kettőt, két káreset után már négyet lépünk vissza, és így tovább. A visszalépegetés az éppen érvényes besorolásunkból indul, de M04 alá nem tudunk csúszni. A bonus/malus rendszerről itt olvashatsz bővebben, nemsokára.
– Ha az ajánlat kérésénél nem valós bonus/malus besorolást adunk meg, vagy azt a kártörténeti nyilvántartás nem igazolja, a biztosítónak 45 napig joga van módosítani a díjat, visszamenőleg a kockázatviselési időszak kezdő napjával érvényes tarifa szerint.
– Kötelesek vagyunk megadni az előző biztosító nevét és a kötvényszámot is. Az azonosíthatóság miatt a kártörténeti nyilvántartási rendszer azonosító számot hoz létre, melyet ha már ismerünk, akkor azt is meg kell adnunk biztosítóváltáskor. Ezt az azonosító számot a biztosító köteles megadni nekünk a következő biztosítási időszakra vonatkozó várható díjról szóló értesítőn, illetve megszűnés esetén a biztosítási szerződés megszűnéséről szóló értesítőn.
– A biztosítási időszak kezdetét 60 nappal megelőző ajánlattal nem lehet KGFB-t kötni, az ilyen, ideje korán kötött szerződés érvénytelen.
– Más biztosításoktól eltérően KGFB esetén, a károsult (a biztosítottól függetlenül) közvetlenül is érvényesítheti kárigényét a biztosítónál. A biztosítónak kötelessége a bejelentett kárigényeket ellenőrizni, a jogos igényeket köteles kifizetni, de a nem megalapozott igényeket elutasíthatja.
– A károsultnak 30 nap, a károkozónak 5 munkanap áll rendelkezésére ahhoz, hogy a balesetet, a kárt bejelentse.

– Ha a károkozó ismeretlen vagy nincsen KGFB-je, a károsultnak a MABISZ-hoz (Magyar Biztosítók Szövetsége) kell fordulnia, de erre csak akkor van lehetősége, ha személyi sérülés is történt a baleset során.

– A Magyarországon megkötött KGFB-szerződések területi hatálya az Európai Unió, az Európai Gazdasági Térség és Svájc területére terjed ki, külön megállapodás alapján a Zöld Kártya rendszerben részt vevő egyes országokra is (bővebben itt olvashatsz a tudnivalókról).
Ha segítségre van szükséged, töltsd ki konzultációs lapunkat, és hamarosan keresni fog szakértőnk!