top of page

KGFB célja, jelentősége, kiválasztása

  • Szerző képe: Mindenem a Családom
    Mindenem a Családom
  • ápr. 1.
  • 2 perc olvasás

Frissítve: ápr. 10.

Olyan biztosítási forma, amelyet jogszabályok írnak elő minden gépjárműtulajdonos, illetve a gépjármű üzembentartója számára. Arra szolgál, hogy a gépjármű által okozott balesetek esetén a károsult fél anyagi veszteségeit fedezze. Célja az, hogy a balesetben vétlen fél megfelelő kártérítésben részesüljön akkor is, ha a károkozó közvetlenül nem tudná kifizetni a kárt.


Öltönyös férfi egy fehér autóikont érint meg ujjával, sötét háttér előtt. A kép technológiai és modern hangulatot sugall.

Így fő célja az, hogy a közlekedésben részt vevő biztosított legyen egy esetleges baleset esetén. Ha valaki kárt okoz egy közlekedési balesetben, a biztosító fedezi a másik fél személyi sérüléseiből és vagyoni káraiból eredő költségeket. Azonban a KGFB nem fedezi a károkozó saját járművében keletkezett károkat, erre a casco biztosítás nyújt védelmet.


Miért kötelező?


Ha nem lenne kötelező, sokan nem kötnének biztosítást, és egy baleset során pedig jó eséllyel nem tudnák, esetleg nem is akarnák csak hosszas jogi vita után kifizetni a vétlen fél kárát. Ez jelentős anyagi terheket róna az érintettekre: mind a károsultakra, mind a károkozókra.


Milyen károkat fedez?


A kötelező felelősségbiztosítás a következő károkat téríti meg:

– a balesetben érintett vétlen jármű javítási költségeit,

– a baleset során megsérült személyek gyógykezelési költségeit,

– a vagyoni károkat (pl. gyerekülés és egyéb megrongálódott tárgyak, megrongálódott kerítés, oszlop stb.),

– egyéb járulékos költségeket, például jogi díjakat, ha a baleset miatt pereskedésre kerül sor.

 

Mi történik biztosítás nélkül?


Ha a károkozónak a törvényi előírás ellenére nincsen kötelező felelősségbiztosítása, komoly pénzügyi és jogi következményekkel kell számolnia. A hatóságok megbírságolhatják, és a gépjárművet is kivonhatják a forgalomból. Ezenkívül, ha biztosítás nélküli járművel okoz valaki balesetet, akkor a kárt teljes egészében saját zsebből kell fedeznie, ami akár több millió forint is lehet.


Fa figurák: ház, autó, család. Egy kéz fapajzsot tart felettük pipa jellel. Világos háttér, biztonságot sugall.

Hogyan válasszunk biztosítót?


A kötelező felelősségbiztosítás díja biztosítónként eltér, ezért érdemes összehasonlítani a különböző ajánlatokat, és fontos figyelembe venni:

– a biztosítási díjat és a kedvezményeket,

– különböző biztosítások személyre szabott (pl. lakásbiztosítás, casco, életbiztosítások, balesetbiztosítások) együttkötési kedvezményit,

– az ügyfélszolgálat minőségét és elérhetőségét,

– a kárrendezési folyamat gyorsaságát és egyszerűségét.


Kárrendezési folyamat

A kötelező felelősségbiztosítás nemcsak egy jogi előírás, hanem a közlekedésbiztonság egyik alappillére. Biztosítja, hogy egy baleset után a vétlen fél megfelelő kártérítést kapjon, miközben a károkozó sem kerül kilátástalan anyagi helyzetbe. Ezért fontos, hogy minden gépjármű tulajdonos, illetve üzembentartó időben gondoskodjon a biztosításáról és mindig naprakészen is tartsa azt folyamatos díjfizetéssel.


Ha segítségre van szükséged, töltsd ki konzultációs lapunkat, és hamarosan keresni fog szakértőnk!

bottom of page