Érdemes tudni autótulajdonosként
- Mindenem a Családom
- ápr. 1.
- 2 perc olvasás
Frissítve: ápr. 13.
A kötelező felelősség-biztosítás sem nyújt védelmet minden esetben, amikor kárt okoznak egy gépjárművel, mert a biztosító a kifizetett összeget követelheti néhány esetben (megtérítési igény), ezek közül a legfontosabbak.

– Attól a vezetőtől, aki a gépjárművet az üzembentartó vagy a gépjárművet jogosan használó engedélye nélkül vezette. Pl. ha egy ismerősünk az engedélyünk nélkül elviszi az autónkat és baleset okoz, anyagi felelőséggel tartozik az okozott kárért. A vétlen autóst ugyan a biztosító kártalanítani fogja, de a kifizetett összeget követelheti ismerősünktől. Erre különösen figyelni kell a céges autóknál, hogy kinek engedjük azt használni.
– A jogellenesen és szándékosan okozott károkra is megtérítési igénnyel élhetnek a biztosítók.
– Attól a vezetőtől, aki alkoholos vagy más vezetési képességet hátrányosan befolyásoló szertől befolyásolt állapotban vezette az autót. Az autó tulajdonosa, üzembentartója (biztosított) felelős abban az esetben, ha olyan személynek adta át a járművet, aki ilyen állapotban van. Ez alól kivétel, ha a tulajdonos, üzembentartó bizonyítja, hogy nem tudta vagy nem ismerhette fel a vezető alkoholos vagy a vezetési képességre hátrányosan ható szertől befolyásolt személy állapotát.
– Attól a vezetőtől, aki a jármű vezetésére jogosító engedéllyel (megfelelő és érvényes jogosítvány) nem rendelkezett a baleset idején. Az autó tulajdonosa, üzembentartója (biztosított) felelős abban az esetben, ha a gépjármű vezetését ilyen személynek adta át. Kivéve, ha bizonyítja, hogy a gépjárművezetői engedély meglétét alapos okból feltételezte.
– Az üzembentartótól, ha a balesetet a gépjármű súlyosan elhanyagolt műszaki állapota okozta.
– A vezetőtől, ha a kárt segítségnyújtás elmulasztásával, illetve foglalkozás körében elkövetett szándékos veszélyeztetéssel okozta.
– Az üzembentartótól, ha a biztosítás megkötésekor, illetve baleset bekövetkezésekor a díjat befolyásoló közlési vagy változásbejelentési kötelezettségét nem teljesítette.

Ezek a legfontosabb esetek, amikor a biztosítók törvényben meghatározott jogukkal élve megtérítési igénnyel léphetnek fel a károkozóval szemben. Ne feledjük, a közúti közlekedés veszélyes és költséges „üzem”, és a biztosítók csak a véletlenszerűen bekövetkező eseményekre vállalhatnak kockázatot. Így, ha valaki pl. részegen vezet, vagy egy alig működő autóval útnak indul, szinte biztos, hogy valamilyen káresemény be fog következni, és az ilyen esemény szinte biztos, hogy nem véletlen.
Ha segítségre van szükséged, töltsd ki konzultációs lapunkat, és hamarosan keresni fog szakértőnk!