A családi kassza menedzselése
- Mindenem a Családom
- márc. 21.
- 3 perc olvasás
Frissítve: ápr. 10.
A család pénzügyeinek megfelelő kezelése kulcsfontosságú ahhoz, hogy anyagi biztonságban élhessünk, és elérjük hosszú távú céljainkat is. A jól megtervezett családi költségvetés segít elkerülni a felesleges kiadásokat, növeli megtakarításainkat, és lehetőséget ad a tudatos pénzügyi tervezésre.

De hogyan álljunk neki? Nézzük a legjobb tippeket!
1. Készíts részletes költségvetést
– Írd össze a havi bevételeket és kiadásokat.
– Kategorizáld a kiadásokat, hogy lásd mire mennyit kell költeni (pl. lakás rezsi, biztosítások, gyerekek iskolai befizetései, üzemanyag, rendszeresen szedett gyógyszerek ára, stb.
– Válaszd külön a nem havonta, de rendszeres jelentkező kiadásokat.
– Átmenetileg vezesd, hogy mennyit költesz élelmiszerre, és külön az egyéb háztartási cikkekre (mosószer, tisztálkodás stb.) a kiadásokat.
– Írd fel külön a sport, uszoda, szórakozás kiadásait.
– Használj táblázatokat vagy mobilalkalmazásokat, hogy naprakészen követni tudd, hogy mire mennyit költesz.
2. Alakíts ki egy ésszerű megtakarítási tervet
– Határozz meg konkrét megtakarítási célokat (pl. vésztartalék, tartalék, nyaralás stb.).
– Célozd meg, és tartsd be az 50-30-20 kiadási szabályt: bevételeid max. 50%-át költsd a havi fix kiadásokra (lakbér, rezsi, hiteltörlesztés, autófenntartás, biztosítások stb.). Bevételeid max. 30%-a változó kiadások (pl. bevásárlás, szórakozás, ruházat, fodrász stb.). Bevételeid min. 20%-a pedig a félre teendő összeg havonta (pl. nyugdíj-megtakarítás, gyűjtés nagyobb célok eléréséhez.
– A jól megtervezett családi költségvetésben automatizáld a megtakarítást, ne csak annyit tegyél félre, amennyi marad a hónap végén.

3. Tartsd kézben a napi kiadásokat
– Készíts bevásárlólistát és a boltban csak azt vásárold meg, amit felírtál (persze azért a kifelejtett tételeket vásárold meg, de ne engedj az impulzus vásárlásnak). Ha listával vásárolsz nem csak pénzt, de sok időt is megtakarítasz.
– Állítsd össze a heti menüt is a tudatos bevásárláshoz.
– Ne csak élelmiszervásárlánál, hanem ruhanemű és egyéb vásárlásoknál is került az impulzusvásárlásokat.
– Használd ki az akciókat, de akciós terméket is csak akkor vásárolj meg, ha termékre tényleg szükséged van.
4. Minimalizáld az adósságokat
– Tervezz törlesztési stratégiát: hólabda- vagy lavina-módszer.

Hólabda-módszer: adósságkezelési módszer, mely szerint a legkisebb összegű adósság visszafizetésével kezdjük, miközben a többi adósságnak csak a minimumát törlesztjük. Ahogy egy adósságot visszafizettünk, az annak törlesztésére szánt összeget a következő legkisebb adósságra tudjuk fordítani. Így lépésről lépésre „hólabdaként” növekszik a soron következő adósságra fordítható összeg, és gyorsabban megszabadulunk az adósságoktól.

Lavina-módszer: szintén adósságkezelési módszer, de más a prioritás. Ekkor a legmagasabb kamatlábú adósságok visszafizetésével kezdünk, hiszen hosszú távon így spórolhatjuk meg a legtöbb pénzt, amit kamatra kell kifizetnünk. Miután egy magas kamatlábú adósságot törlesztettünk, áttérhetünk a következő legmagasabb kamatlábúra, és így tovább.
Mindkét módszer nagyon hasznos, lehetőségeink és céljaink szerint kell kiválasztanunk, mert a „hólabda” gyorsabb, a „lavina” viszont hosszú távon pénzt takarít családi költségvetésünkben.
5. Gondolj a jövőre: hosszú távú tervezés
– Lehetőség szerint előtörleszd a hiteleket, de kérj segítséget a bankodnál vagy pénzügyi szakembertől, hogy mikor optimális hitelszerződésed szerint.
– Ne vállalj újabb hitelt, ha nem muszáj.
– Nyugdíj-előtakarékosság kezd el minél előbb.
– Gyermeked tanulási vagy életkezdési támogatására külön alapot tudsz létrehozni.
6. Légy következetes és tartsd fenn a rendszert
– Vezesd kiadási jegyzeteidet naponta.
– Havonta ellenőrizd és frissítsd a költségvetés nagyobb számait.
– Tanítsd meg a gyerekeknek és a családtagjaidnak is a tudatos pénzkezelést.
– Ne feledd, hogy a pénzügyi tudatosság hosszú távon térül meg.
Ezekkel a lépésekkel, stabilabb anyagi helyzetet teremthetsz családodnak, és nyugodtabb, kiszámíthatóbb jövőt építhetsz.
Ha segítségre van szükséged, töltsd ki konzultációs lapunkat, és hamarosan keresni fog szakértőnk!